09.12.2018ראשון

  • המקור לתאונות עגורנים הוא בתחזוקה לקויה ולא בגיל המנופים (גלובס)
  • נכנס לתוקף: קנס של עד 2.5 מיליון ש"ח לקבלן בניין אשר יפר הוראות בטיחות (דה מרקר)
  • שכר מפקחי הבטיחות בענף הבנייה עולה בכ-3,500 שקל בחודש (דה מרקר)
  • קורס ראשון לתכנון והקמה בטיחותית של עגורנים (גלובס)
  • הממשלה: קנסות אישיים לקבלנים ומנכ"לים על עבירות בטיחות (Ynet)
  • המדינה לרשויות: פעלו לשיפור הבטיחות באתרי הבנייה (גלובס)
  • אבזור בטיחות מתקדם – חובה ברכב חדש משנת 2018 (אוטו)
  • 70% מכלי הרכב הכבדים בישראל הצטיידו כבר במערכות בטיחות (Ynet)
  • קורס בשפה הערבית לנאמני בטיחות (דה מרקר)
  • הכללים לשמירה על בנייה בטוחה בתמ"א 38 (Ynet)

כללי

דרכים להתמודדות עם שריפה

את חלקן הלא מבוטל של השריפות ניתן היה למנוע בעזרת מטפה אחד – אם האש התגלתה בזמן.

פורסם: 31.05.2018 , 12:05

שריפות אינן קורות, הן נגרמות, בכל מקום – בבית, באתר עבודה או בבניין משרדים. את חלקן הלא מבוטל של השריפות ניתן היה למנוע בעזרת מטפה אחד – אם האש התגלתה בזמן. על כן, תמיד חייב להימצא בקרבתנו מטפה לכיבוי אש (זאת חובה על פי הוראות הכבאות). באחריות מנהל העבודה לוודא תקינותו של המטף אחת לחודש ולמלא טופס בדיקה. הבדיקה היא ויזואלית – יש לוודא את שלמותו של המטפה, יש לבדוק את מחוג הלחץ (כשמחוג מד הלחץ נמצא בתחום הירוק הלחץ תקין) ואת תאריך הבדיקה האחרונה (כל מטפה חייב לעבור בדיקה אחת לשנה על ידי מבקר מוסמך).
המטפה הוא כלי המיועד לתת מענה ראשוני בעת שריפה – אם האש התגלתה בזמן. על כן, תמיד חייב להימצא בקרבתנו מטפה לכיבוי אש (זאת חובה על פי הוראות הכבאות. השימוש בו קל ופשוט – קרעו את תפס האבטחה (חותם הפלסטיק) ומשכו את הנצרה החוצה. החזיקו את המטף במאונך. כוונו את המטפה אל עבר בסיס הלהבה. לחצו על ידית ההפעלה. התיזו מצד לצד בכיוון הרוח וכסו את בסיס איזור האש בחומר הכיבוי. במטפי כיבוי בעלי צינור פיזור, החזיקו ביד אחת את הצינור (כדי שלא יעוף לצדדים) וביד השנייה את ידית ההפעלה, ורק אז ליחצו.
בכל מקרה שבו המטפה אינו מספיק לכבות את השריפה, יש לדווח במקביל לכוחות כיבוי האש בטלפון מספר 102.
פיקוד העורף ונציבות הכבאות הראשית ממליצים על הימצאותו של מטף בכל בית בהישג יד. תקנת מפקד כבאות ראשי 550 מחייבת כל דירה ובית חדשים בישראל להיות מצוידים במטף. בבית מומלץ להצטייד במטף נייד בגודל של שלושה ק"ג או 6 ק"ג אבקה או גז.
באתר עבודה מומלץ להציב מטפים בכניסה למשרדים, ליד מיכל הסולר, בסביבת עבודה חמה כמו פינת שמנים ובכל מקום בו יש סכנה לדליקה. מטף האבקה מיועד לכיבוי כל סוגי הדליקות: מוצקים, נוזלים וחשמל. מטף גז הלוטרון מומלץ לשימוש בחללים סגורים כמו אלה המכילים מערכות מחשוב וחשמל, בשל כושר הנידוף של הגז יתרונו הוא בכיבוי נקי.
חלק גדול מהשריפות בבית מקורן בארון החשמל ובמוצרי חשמל. מומלץ לוודא את תקינות ארון החשמל על ידי בדיקת חשמלאי מוסמך. מומלץ להימנע משימוש בחוטי חשמל ארוכים ובכבלים מאריכים. גם המטבח הוא מקור להתלקחות שריפות בבתים. לעולם אין להשאיר את הגז דולק ללא השגחה. שריפות רבות בבתים נגרמות ממשחק באש. למדו את ילדיכם לא לשחק באש!

 

 

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או עמדת החברה, ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות.