09.12.2018ראשון

  • המקור לתאונות עגורנים הוא בתחזוקה לקויה ולא בגיל המנופים (גלובס)
  • נכנס לתוקף: קנס של עד 2.5 מיליון ש"ח לקבלן בניין אשר יפר הוראות בטיחות (דה מרקר)
  • שכר מפקחי הבטיחות בענף הבנייה עולה בכ-3,500 שקל בחודש (דה מרקר)
  • קורס ראשון לתכנון והקמה בטיחותית של עגורנים (גלובס)
  • הממשלה: קנסות אישיים לקבלנים ומנכ"לים על עבירות בטיחות (Ynet)
  • המדינה לרשויות: פעלו לשיפור הבטיחות באתרי הבנייה (גלובס)
  • אבזור בטיחות מתקדם – חובה ברכב חדש משנת 2018 (אוטו)
  • 70% מכלי הרכב הכבדים בישראל הצטיידו כבר במערכות בטיחות (Ynet)
  • קורס בשפה הערבית לנאמני בטיחות (דה מרקר)
  • הכללים לשמירה על בנייה בטוחה בתמ"א 38 (Ynet)

יוזמת הנוהג הראוי

ללמוד מניסיונם של אחרים ולהיות בטוחים יותר

לכל ארגון, חברה או איש מקצוע בענף הבנייה שיטה משלו כיצד להישאר בטוח בעבודה. שתפו איתנו את השיטות שלכם וביחד נגיע לנוהג הראוי.

פורסם: 03.07.2017 , 10:07

אחת הדרכים היעילות להשיג בטיחות טובה יותר בעבודה היא ללמוד מניסיונם של אחרים ומזה של עצמנו. את הלמידה הזו מומלץ לעשות באופן שיטתי ומובנה.
נוהג עבודה ראוי (Best Practice) הוא מונח שמתאר אימוץ של שיטת או טכניקת העבודה אשר מביאה לתוצאות העולות על אלו שהושגו באמצעים אחרים או כזו שנהפכה כבר לדרך המקובלת בה נעשים הדברים. במילים אחרות, מדובר בשיטה שנחשבת לשיטה הטובה והמתאימה ביותר לביצוע משימה ספציפית.
נוהג עבודה ראוי יכול להיווצר ולהשתפר אם ניקח את הידע שנצבר אצל אחרים ואצלנו, למשל בענף הבנייה, נשתף אותו וניישם אותו. כך נשיג שתי מטרות שהן בליבת עיסוקנו בענף הבנייה והתשתיות: כיבוד זכות העובדים להיות מוגנים מפני סיכונים לבטיחותם ולבריאותם וניהול נכון יותר המבוסס על מערכת לומדת ושואפת למצויינות, כזו שמביאה לתוצאות הטובות ביותר בבטיחות כמו גם בפרודוקטיביות ואפילו בשורת הרווח.
לא צריך לחשוש ממילים גבוהות. נוהג ראוי יכול להיות שינוי נקודתי בשיטת עבודה מוכרת, באופן שמשפר, למשל, את הבטיחות ומייעל את העבודה. בין אם מדובר בשטיחון גומי שמוצמד למדרגות עלייה לעגורני צריח, ובין אם מדובר בשילוט בטיחות מעוצב בצורה שאי אפשר להתעלם ממנו, או אפילו סימון אזורים בהם נאסר על העובדים לשוחח בטלפון הסלולרי על מנת שלא ייפגעו כתוצאה מהסחת דעת באזורי עבודה. כל שינוי קטן שכזה משנה בסופו של דבר גם את התמונה הגדולה והאידאלית אליה כולנו שואפים, לעתים אף מעבר לדרישות החוק.
תעשיית הבניה מצויה מזה כעשור בתהליך שינוי, מאימוץ טכנולוגיות חדשות ועד דרכים חדשות לניהול אתרי בנייה. חלק נכבד מהשינוי מוסבר בכך שחברות החלו ללמוד זו מזו באופן נרחב יותר וליישם פרקטיקות מקצועיות משותפות. חלק נוסף בשינוי מתאפשר בגלל שיתוף המידע המקצועי באמצעות האינטרנט.
קבלנים בבריטניה למשל, הקימו אתר שמטרתו למידה הדדית של נוהגי עבודה ראויים Best Practice Hub שם מעלים קבלנים מענף הבנייה שיטות עבודה שפותחו אצלם כמתן מענה לבעיות שעלו בעבודה השוטפת. כל קבלן בבריטניה שמרגיש כי נוהג עבודה שפותח אצלו ראוי לחשיפה, יכול להשתמש בבמה שניתנת באתר ולזכות בהכרה מקצועית של עמיתיו ולא פחות חשוב, בפרסום נרחב ובחינם…
אנחנו בעובדים בטוח מעוניינים לקדם יוזמה דומה בענף הבנייה בישראל ועל כן מעתה נקדיש באתר עמוד ייחודי לנוהגי עבודה ראויים משלנו. נשמח לקבל רעיונות מכל גורם אשר יש לו נוהג שנוסה והתגלה כאפקטיבי וראוי ליישום.
להצעת נוהג ראוי כאמור, נא לעבור לעמוד "צור קשר" באתר.
לגלישה ל"מרכז שיטות העבודה המומלצת" הבריטי לחצו כאן.

 

 

הערה: אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור.
יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או עמדת החברה, ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו.
אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות.