09.12.2018ראשון

  • המקור לתאונות עגורנים הוא בתחזוקה לקויה ולא בגיל המנופים (גלובס)
  • נכנס לתוקף: קנס של עד 2.5 מיליון ש"ח לקבלן בניין אשר יפר הוראות בטיחות (דה מרקר)
  • שכר מפקחי הבטיחות בענף הבנייה עולה בכ-3,500 שקל בחודש (דה מרקר)
  • קורס ראשון לתכנון והקמה בטיחותית של עגורנים (גלובס)
  • הממשלה: קנסות אישיים לקבלנים ומנכ"לים על עבירות בטיחות (Ynet)
  • המדינה לרשויות: פעלו לשיפור הבטיחות באתרי הבנייה (גלובס)
  • אבזור בטיחות מתקדם – חובה ברכב חדש משנת 2018 (אוטו)
  • 70% מכלי הרכב הכבדים בישראל הצטיידו כבר במערכות בטיחות (Ynet)
  • קורס בשפה הערבית לנאמני בטיחות (דה מרקר)
  • הכללים לשמירה על בנייה בטוחה בתמ"א 38 (Ynet)

כללי

בגדים חכמים ישמרו על הבטיחות שלנו

מהפיכת האינטרנט של הדברים מגיעה גם לענף הבנייה והיא מבטיחה שהעובדים יהיו מוגנים ובטוחים יותר מתמיד

פורסם: 17.10.2017 , 09:10

תחום הבטיחות בעבודה עומד בפני מהפכה אשר תשדרג אותו ללא הכר. מדובר בפיתוחים חדשים מתחום האינטרנט של הדברים (Internet of Things, או בקיצור IoT) אשר יתריעו וישמרו על כל עובד מפני תאונות ופגיעות.
בחודשים האחרונים עמלים צוותי מחקר של כמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם על פיתוחם של בגדים מיוחדים ו"חכמים" אשר מרגע שהעובד ילבש אותם, יהיה מוגן ובטוח יותר מתמיד. כך לדוגמה, ניתוח ממוחשב ואוטומטי של נתונים שנאספו מחיישנים המוטבעים בקסדות ובצמידים מיוחדים על פרקי היד, יספק התראות בזמן אמת לעובדים ולמנהלים לגבי מצבו הפיזי של העובד במהלך יום העבודה. אם החיישנים המוטמעים בבגדים החכמים יאבחנו, למשל, כי לעובד מסוים עלתה טמפרטורת הגוף וכך גם קצב הלב אך בו זמנית לא נרשמו אצלו דפוסי תנועה במשך כמה דקות, ידעו להתריע למנהלי העבודה ואף לצוותי העזרה הראשונה כי אותו עובד סובל כנראה ממכת חום. כל אחד מהסימנים הללו לכשעצמו איננו מהווה גורם להתראה, אך השילוב שלהם יחדיו מצביע על מצב רציני המצדיק התערבות. המערכת תוכל גם לדעת אם העובד עומד בכל דרישות הבטיחות ושציוד הבטיחות שלו הורכב באופן תקין על הגוף וכמו כן לספק לעובד הנחיות בטיחות אישיות בזמן אמת, כמו למשל לעצור להפסקה של 10 דקות בצל, אם הטמפרטורות עולות לרמות לא בטוחות. ניתן להשתמש באותה פלטפורמה גם למניעת חשיפה מוגזמת לרמות מסוכנות של קרינה, רעשים או גזים רעילים באמצעות הוספת תחומי ניטור נוספים לכל חיישן. כך למשל יוכל חיישן מתאים בתוך קסדת הבטיחות לנטר את רמת החמצן באוויר שנושם העובד, את הטמפרטורה בה הוא עובד ואפילו לזהות עמידה באופן לא יציב ביחס למשטח עליו מתבצעת העבודה.
הטכנולוגיות החדשות יעילות לא רק כשהן נלבשות על גופו של כל עובד, אלא גם על-ידי הצבת חיישנים חכמים בסביבת העבודה עצמה. כך תוכל המערכת לנטר, לנתח ולהתריע בזמן אמת מה באמת קורה סביב כל עובד באתר הבנייה בכל מקום אשר יילך. המערכת הממוחשבת תוכל לזהות מיידית ובאופן אוטומטי מפגעים וסיכונים לעובד ביחס למקום בו הוא נמצא באתר ולהעביר לפועל ולמנהל העבודה באתר התרעה עוד לפני שהעובד נמצא במצב של סכנה.
המערכות הללו נמצאות כבר בשלבי ניסיון ופיתוח מתקדמים והן מתוכננות להגיע לשטח בשנים הקרובות.

 

 

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או עמדת החברה, ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות.