09.12.2018ראשון

  • המקור לתאונות עגורנים הוא בתחזוקה לקויה ולא בגיל המנופים (גלובס)
  • נכנס לתוקף: קנס של עד 2.5 מיליון ש"ח לקבלן בניין אשר יפר הוראות בטיחות (דה מרקר)
  • שכר מפקחי הבטיחות בענף הבנייה עולה בכ-3,500 שקל בחודש (דה מרקר)
  • קורס ראשון לתכנון והקמה בטיחותית של עגורנים (גלובס)
  • הממשלה: קנסות אישיים לקבלנים ומנכ"לים על עבירות בטיחות (Ynet)
  • המדינה לרשויות: פעלו לשיפור הבטיחות באתרי הבנייה (גלובס)
  • אבזור בטיחות מתקדם – חובה ברכב חדש משנת 2018 (אוטו)
  • 70% מכלי הרכב הכבדים בישראל הצטיידו כבר במערכות בטיחות (Ynet)
  • קורס בשפה הערבית לנאמני בטיחות (דה מרקר)
  • הכללים לשמירה על בנייה בטוחה בתמ"א 38 (Ynet)

חקיקה ותקינה

על קנאביס רפואי ובטיחות בעבודה

כיצד נערך שוק העבודה לשמירה על בטיחות בעידן הלגליזציה של שימוש בקנאביס רפואי?

פורסם: 12.02.2018 , 08:02

החוקים בעולם המערבי הולכים ומקלים על השימוש בקנאביס. בארץ ניתן רישיון לשימוש בסם על רקע של נסיבות רפואיות בלבד, כאשר בחלקים מצפון אמריקה ואירופה מותרת המריחואנה גם לשימושי פנאי. מסקר שערך באחרונה איגוד אנשי משאבי האנוש בקנדה (HRPA), עולה כי הרוב המכריע (71%) של המעסיקים בקנדה כלל אינם ערוכים לאופן שבו תשפיע הלגליזציה של המריחואנה על מקום העבודה בכלל ועל הבטיחות בעבודה בפרט. על פי הסקר, רק ב-11% מהחברות ישנה כבר מדיניות באשר לקנאביס רפואי ונשאלת השאלה לפיכך כיצד והאם מוכן לכך המעסיק הישראלי? השאלה עולה ביתר שאת בכל הקשור לחברות קבלניות החורטות על דגלן את העבודה במסגרת בטוחה ובאפס הסתכנות.
הלגליזציה של הקנאביס בארץ מצויה בחיתוליה ועדיין לא ברור מה יהיו גבולות הגזרה בגדרם תאושר, אך אין ספק כי היא מחייבת גם את המעסיקים להיערך לאתגרים החדשים שהיא תביא איתה. במסגרת זו, יהא צורך להתמודד, גם רגולטורית עם החשש כי שימוש מוגבר בקנאביס, בהובלת הנורמליזציה החברתית, יגרום לשכיחות גבוהה יותר של פגיעות במקומות העבודה במיוחד בתעשיות רגישות לבטיחות ולכן השאלה בראש ובראשונה היא האם התמודדות זו צריכה לבוא אל פתחי המעסיק או אל פתחי הרגולטור שיצטרך לתת מענה לסיטואציה ייחודית זו שחוקי העבודה הקיימים, לא לקחו אותה בחשבון ו"מפגרים" אחריה.
בהנחה שהרגולטורים יהיו אלה אשר ירימו את הכפפה, הרי שהתקינה תצטרך להיות מבוססת על מדיניות ספציפית בנוגע לשימוש בקנאביס במקום העבודה, ולענות על שאלות כגון: כיצד הם יידעו מתי עובד איננו כשיר דיו לעבוד בבטחה? האם יש בדיקה (דם, שתן וכו') שהם יכולים לבצע? כמה קנביס הוא יותר מדי?
מלאכת התקינה תהא מורכבת מאוד שכן מדובר בנושא עם תחומים אפורים רבים שלא הוכרעו מחקרית באופן חד-משמעי ועדיין לא הכל ברור. כך למשל, שלא כמו אלכוהול, אין בקרב החוקרים הסכמה על גבולות הבטיחות שבצריכת קנביס. השפעותיו של הקנאביס משתנות מאדם לאדם ומחומר אחד לאחר. ההשפעות האופייניות שמתוארות על ידי משתמשי הקנאביס הן: הרפיה, אופוריה, תיאבון מוגבר, אושר כללי וחושים מוגברים. כמה תופעות נצפות הן חוסר ריכוז, לקויות למידה וזיכרון, שינויים במבנה המחשבה והביטוי ולעתים אף נמנום.
אם לא די בכל הסוגיות המורכבות לעיל, הרי שמדיניות של אפס סובלנות לשימוש בקנאביס במקום העבודה, כפי שנהוגה כיום, עשויה בעתיד הלא רחוק להיתפס כמפלה עובדים המשתמשים בקנאביס רפואי כדי לטפל או להקל על הסימפטומים של נכות, למשל.
בארץ חל איסור מוחלט על ביצוע פעולות שדורשות ריכוז לרבות נהיגה ו/או הפעלה של ציוד מכני כבד בעת השימוש בקנאביס.
עינינו הרואות – מדובר בסוגיה מורכבת המעלה שאלות רבות שעוד ידובר בה ונותר להמתין ולראות כיצד יבחרו הרגולטורים לתת לה מענה או שכפי שקורה רבות בשיטת המשפט האקטיביסטית שלנו ובאילוצים הפוליטיים של החקיקה, 'יעקוף' בית המשפט את המחוקק ויקבע הלכות אשר יסדירו, הלכה למעשה, את ההתנהלות בסוגיה.

לקריאת הדו"ח המלא של HRPA לחצו כאן.

 

 

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או עמדת החברה, ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות.