09.12.2018ראשון

  • המקור לתאונות עגורנים הוא בתחזוקה לקויה ולא בגיל המנופים (גלובס)
  • נכנס לתוקף: קנס של עד 2.5 מיליון ש"ח לקבלן בניין אשר יפר הוראות בטיחות (דה מרקר)
  • שכר מפקחי הבטיחות בענף הבנייה עולה בכ-3,500 שקל בחודש (דה מרקר)
  • קורס ראשון לתכנון והקמה בטיחותית של עגורנים (גלובס)
  • הממשלה: קנסות אישיים לקבלנים ומנכ"לים על עבירות בטיחות (Ynet)
  • המדינה לרשויות: פעלו לשיפור הבטיחות באתרי הבנייה (גלובס)
  • אבזור בטיחות מתקדם – חובה ברכב חדש משנת 2018 (אוטו)
  • 70% מכלי הרכב הכבדים בישראל הצטיידו כבר במערכות בטיחות (Ynet)
  • קורס בשפה הערבית לנאמני בטיחות (דה מרקר)
  • הכללים לשמירה על בנייה בטוחה בתמ"א 38 (Ynet)

כללי

להתחיל לחשוב על הבטיחות בעבודה גם למבוגרים

עם העלייה בתוחלת החיים על המעסיקים לפתח כללי בטיחות בעבודה שיתאימו גם לגילאים שמעבר לגיל הפרישה

פורסם: 29.03.2018 , 10:03

ככל שגדלה תוחלת החיים כך מתחדד הצורך של המעסיקים לחשוב ולפתח כללי בטיחות בעבודה שיתאימו גם לגילאים שמעבר לגיל הפרישה. דור הבייבי-בום של אלו שנולדו אחרי מלחמת העולם השנייה (1946-1964), הגדול מכל הדורות שהיו עד כה, מגיע בשנים אלו לגילאי פרישה, מכאן שהסטטיסטיקה מלמדת שבעשור הקרוב יגיע לשיא חדש מספר העובדים בגילאי 55 עד 65. ההערכות הן שגיל הפרישה יעלה וכי יגדל גם מספרם של אלה שיישארו לעבוד גם לאחר גיל הפרישה, אם מרצון או אם מכורח. על פי נתוני לשכת הסטטיסטיקה התעסוקתית במשרד העבודה האמריקני, בענף החקלאות בארצות הברית ישנם כיום השיעורים הגבוהים ביותר של עובדים מעל גיל 65. ענפי הבנייה והייצור כמו גם בקרב נהגי משאיות הראו עלייה חדה יותר מהממוצע בשאר המשק בהעסקת עובדים מבוגרים. המגמות הדמוגרפיות ברורות, אך מרבית מקומות העבודה טרם החלו להתאים עצמם לסביבת עבודה מרובת עובדים מבוגרים.
יותר ממחצית ממקרי המוות בעבודה בשנים האחרונות בארצות הברית קרו לבני 55 ומעלה, בעוד שהקבוצה ששיעור מקרי המוות מפציעות בעבודה הוא הגדול מכולם בה היא של גילאי 65 ומעלה. שיעור התאונות בגילאים אלה אינו גדול מזה שבגילאים אחרים, אלא שההתאוששות מפציעות קשה וארוכה יותר ככל שהעובד מתבגר. כך, לדוגמה, בשנת 2016 נדרשו בממוצע 14 ימים לעובד המבוגר מגיל 65 בכדי לחזור לעבודה לאחר פציעה, לעומת 12 ימים עבור אלה שבגילאים 55-64 ו-4 עד 9 ימים בלבד לעובדים בגילאים 16-44. לצד הנתונים הללו נציין כי עובדים מבוגרים בגרך-כלל זהירים יותר ומנוסים יותר.
כמה דרכים להתמודד עם התופעה ולהגביר את הבטיחות בעבודה גם לעובדים מבוגרים:
▪ יש להקפיד ביתר שאת ולפתח את האתרעות הקשורות לתאורה, רעש וארגונומיה. מרכיבים אלה אמנם חשובים בכל הגילאים, אך ככל שהעובד מבוגר יותר כך גדלים הסיכונים הקשורים לראייה, שמיעה ולשמירה על שיווי משקל. חשיבות הזהירות אינה מסתכמת רק בשמירה על סביבת עבודה בטוחה אלא בכל המעטפת – כמו מגרשי החנייה לעובדים.
▪ יש למקד יותר הדרכות בשינוי הרגלי עבודה מסוכנים בקרב עובדים ותיקים. על פי רוב הם פיתחו עם השנים "קיצורי דרך" לביצוע עבודתם במהירות וביעילות. לעתים מדובר בהרגלים רעים שעלולים להוביל תאונות."
▪ יש למקד יותר הדרכות לעובדים המבוגרים אודות המגבלות שלהם.

 

 

 

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או עמדת החברה, ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות.